NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже
6487
Под прожектора

Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала. Следва цялото интервю: Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра? Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти

| 09 Август 2024, 19:56 ч.
Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже
Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже
Снимка © DFA

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Новият български филм „Аврора“ е за бурна романтична любовна история в условията на комунистическа България от 50-те години на миналия век, разказват от екипа на продукцията. Режисурата е на Джеки Стоев, създал едни от най-забавните и емблематични български филми, и неговия по-млад колега Никола Бошнаков.

Италиански комунист - журналист е изпратен в България на обмяна на комунистически опит, но тук най-изненадващо той намира любовта. Ролята е поверена на Брено Плачидо, италиански актьор и син на Микеле Плачидо, който снима за първи път у нас. Екранната му партньорка е българската актриса Константина Георгиева.

„Това е филм за абсурдите на комунистическия режим, за романса на двамата млади, които вместо живот в комунистическа България, избират този в капиталистическа И

Балет „Арабеск“ поставя началото на новия сезон с премиера „Тайната Данте“ по „Божествена комедия“ на Данте Алигиери. Хореограф е Асен Наков. Първите представления в Националния музикален театър „Стефан Македонски” са на 11 и 20 октомври, а на 16 ноември ще бъде игран в рамките на българското издание на европейската инициатива „Нощ на театрите“, посочват от трупата.

По думите им хореографската версия е стъпила върху моменти от „Божествена комедия” и тълкува хуманистичните идеи на творбата. „Истинското пътешествие ще започне, когато към трупата на Балет “Арабеск” се присъедини и публиката. Във взаимодействието между сцена и зала ще се появи нетленното и прекрасното, което днес ни свързва с италианския поет и мислител Данте Алигиери, с хоризонта над нас – плашещ и същевременно окуража

Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.

Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.

Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.

В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.

Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.

Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.

По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.

Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.

Следва цялото интервю:

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Николов секстет“, една легендарна група, в която свириха Радул Начков, също барабани, Веселин Койчев – китара, Дочо Панов – бас, самият Веселин Николов – саксофон, лидер на този проект, и Йълдъз Ибрахимова. След това сме свирили много с Борис като дуо. С Ивайло пък, с него се запознахме, бяхме поканени двамата на един рожден ден на наша обща позната в Швейцария, там за първи път свирихме. След това заедно с Борис и с един прекрасен цигулар и диригент, който живее също в Швейцария, Дружелюб Янакиев, направихме един проект, нашата група „Джаз комбо“ плюс симфоничен оркестър от Швейцария, с който свирихме освен в Швейцария на няколко места, в зала „България“ дори свирихме, в Русе, Силистра, Разград. С Херберт Крамис, той ми е нов приятел, той пък е близък на Ивайло Ковачев, и сега свирим за първи път. Той абсолютно се „вклини“ по най-добрият начин в нашата компания, прекрасен контрабасист. Вие тази вечер ще усетите колко истински контрабасист е той, защото в джаза има много контрабасисти, които свирят и на бас китари, третират този инструмент по малко по-различен начин, но той, освен че е класически контрабасист, той свири и е изявен джаз музикант. 

Какво ще чуе публиката на „Банско джаз фестивал“?

Теодосий Спасов: Има две пиеси, които са написани специално за джаз фестивала, те са на Ивайло Ковачев и на Борис Динев също. Пиесата на Херберт е много хубава балада и за първи път ще бъде изсвирена тук, на джаз фестивала. Аз съм приготвил една пиеса за начало, която се нарича „Четири котки и една луна“. Тази пиеса сме я свирили с Борис и с Ивайло в Швейцария, сега ще я изсвирим в тази формация. И още една моя пиеса, която се казва „Лутаница – лютеница“. Тя е първообразът на по-късно създадения от мен един концерт за кавал, кларинет и симфоничен оркестър, но в този вид никой не я е чувал. Дори и ние за първи път я свирим. 

В Градски исторически музей-Петрич ще бъде представена уникална по рода си изложба под надслов „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“.

Тя ще бъде открита на 11-ти октомври (петък) от 18 часа, съобщи Магдалена Шимова – експерт „Връзки с обществеността“ в Градски исторически музей-Петрич. 

Авторите на изложбата са вдъхновени от едноименната книга на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. В нея се разказва за изпитанията, на които са подложени еврейско момиченце и неговото семейство по времето на Втората световна война. Семейството оцелява благодарение на помощта на цяла мрежа от хора.

Експозицията, която представя къщата на еврейското семейство, е подредена в залата за гостуващи изложби и ще остане открита за посетители до 11.02.2025 г.

Изложбата по книгата предлага иновати

В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и концертна програма за гостите на събитието, съобщават от общинската администрация.

Тази година отборите, които ще представят цветни картини в небето над площад "20 -ти април" в средногорския град, са от Германия, Франция и Португалия.

Организатор е Община Панагюрище в партньорство с местни компании.

Програмата започва на 20 септември с концерти на Надежда Ковачева и Стойко Шопов, група "Молец" и група Deep Zone Project. "Състезателната програма започва с шоуто на отбора от Франция.

В събота, 21 септември, в музикалната програма ще участват Нонка Маслева, Веси Бонева и Светлин Къслев и Тони Димитрова, а след тях своя пиромюзикъл ще представи отборът на Германия.

В последн

Когато правиш това, което обичаш, можеш да издържиш цял живот. Аз съм един от щастливите хора, които работят, каквото им харесва.

Това каза цигуларят Васко Василев, който участва в откриването на изложба на фотографа Христо Русев във Варна. Експозицията е подредена в галерия „Жар Арт“ и показва кадри от серията „Васко Василев - зад сцена“, издадена в албум през 2020 г. Тази вечер инструменталистът представя в крайморския град новия си проект Vasko & The Violin.

По думите му да имаш всяка вечер концерт в различен град, не е толкова нормално, но е много хубаво. Турнетата го карат да се чувства в добра форма, защото обожава да пътува. Публиката според него е различна във всеки град и държава, но това се дължи не на народността, а на настроението на хората. То не винаги е еднакво и затова няма как музикантът да повтори един и същ концерт два път

ФБР върна открадната картина на Моне на нейните собственици, предаде Ройтерс.

През 1940 г. нацистите конфискуват творба на Клод Моне и седем други произведения на изкуството от Адалберт и Хилда Парлагай, еврейска двойка, принудена да напусне дома си във Виена, след като Австрия е присъединена към нацистка Германия.

След войната Адалберт Парлагай търси безрезултатно картината до смъртта си през 1981 г. Синът му продължава издирването без успех до смъртта си през 2012 г. Но повече от 80 години по-късно в сряда внучките на Парлагай - Хелън Лоу и Франсоаз Парлаги, получиха изчезналия Моне, след като ФБР и британска организация с нестопанска цел откриват картината в САЩ.

"Връщането е акт на справедливост“, каза Ан Уебър, съпредседателка на Комисията за ограбено изкуство в Европа. "Творбата има огромно сантиментално значение за семейството.“

Карти

Актрисата Зоуи Кравиц представя режисьорския си дебют с филма „Мигни два пъти“. Психологическият трилър е вече в кината, съобщават от „Александра филмс“.

В главната роля на милиардера Слейтър Кинг влиза любимецът на дамите – Чанинг Тейтъм. Актьорът е в напълно ново амлоа – потаен, мистериозен и опасен. Партнира му актрисата Наоми Аки, която се превъплъти в певицата Уитни Хюстън в I Wanna Dance With Somebody.

Филмът е създаден от Зоуи Кравиц – дъщерята на музикалната легенда Лени Кравиц и актрисата Лиза Боне, както и годеница на Чанинг Тейтъм. За идеята зад „Мигни два пъти“ звездата от „Дивергенти“ и „Лудия Макс: Пътят на яростта“ споделя: „Исках да покажа колко е абсурдно, когато хор

Този квартет е още едно доказателство, че музиката няма граници, а Вие сте олицетворение – Антарктида, Хималаите… Има ли място, на което мечтаете да свирите или нещата се случват от само себе си?

Теодосий Спасов: Точно така, те се случват вече на моята възраст от само себе си. И предпочитам по този начин да се случват, без аз да си мечтая и да напирам. Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш. Затова просто оставяш времето, обстоятелствата, те да те движат в тоя живот. 

Във вашата музика се съчетават и драматизмът, и спокойствието, и тъгата, по много интересен начин, обаче душата се чувства спокойна, как го постигате, Вие самият ли чувствате тази хармония?

Теодосий Спасов: Музиката е моят свят на свобода, където се чувствам независим. Работя от дете на тази планета Музика и съм свикнал да се чувствам в свои води и спокоен. Когато съм в обятията на музиката, тя ме води, аз също летя чрез нейните криле и няма нужда от притеснение, защото от годни сме близки. 

Когато създавате музика, замисляте ли се как искате да въздействате с нея или тя е израз на това, което в момента чувствате? 

Теодосий Спасов: Разбира се, когато създавам дадена композиция, произведения, мисля какво въздействие то ще окаже, какво внушение има вътре, съдържанието, като отвориш една кутия и видиш изненадата вътре. „Киндер сюрприз“, купуваш си от магазина, отваряш и детето вижда играчка, за която дори не си е мечтало, точно така му се случва да я получи. И при мен пиесите са конструирани вътре така, че публиката, като отвори този „Киндер Сюрприз“, да се очарова и изненада от тази музикална играчка, която се намира вътре.

Винаги да има момент на изненада?

Теодосий Спасов: Винаги, да.

И на наслада?

Теодосий Спасов: Най-вече, да.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 23:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Под прожектора
6487
Под прожектора

Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов.Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

| 09 Август 2024, 19:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже
Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже
Снимка © DFA

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Следва цялото интервю:

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Новият български филм „Аврора“ е за бурна романтична любовна история в условията на комунистическа България от 50-те години на миналия век, разказват от екипа на продукцията. Режисурата е на Джеки Стоев, създал едни от най-забавните и емблематични български филми, и неговия по-млад колега Никола Бошнаков.

Италиански комунист - журналист е изпратен в България на обмяна на комунистически опит, но тук най-изненадващо той намира любовта. Ролята е поверена на Брено Плачидо, италиански актьор и син на Микеле Плачидо, който снима за първи път у нас. Екранната му партньорка е българската актриса Константина Георгиева.

„Това е филм за абсурдите на комунистическия режим, за романса на двамата млади, които вместо живот в комунистическа България, избират този в капиталистическа И

Балет „Арабеск“ поставя началото на новия сезон с премиера „Тайната Данте“ по „Божествена комедия“ на Данте Алигиери. Хореограф е Асен Наков. Първите представления в Националния музикален театър „Стефан Македонски” са на 11 и 20 октомври, а на 16 ноември ще бъде игран в рамките на българското издание на европейската инициатива „Нощ на театрите“, посочват от трупата.

По думите им хореографската версия е стъпила върху моменти от „Божествена комедия” и тълкува хуманистичните идеи на творбата. „Истинското пътешествие ще започне, когато към трупата на Балет “Арабеск” се присъедини и публиката. Във взаимодействието между сцена и зала ще се появи нетленното и прекрасното, което днес ни свързва с италианския поет и мислител Данте Алигиери, с хоризонта над нас – плашещ и същевременно окуража

Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.

Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.

Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.

В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.

Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.

Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.

По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.

Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Николов секстет“, една легендарна група, в която свириха Радул Начков, също барабани, Веселин Койчев – китара, Дочо Панов – бас, самият Веселин Николов – саксофон, лидер на този проект, и Йълдъз Ибрахимова. След това сме свирили много с Борис като дуо. С Ивайло пък, с него се запознахме, бяхме поканени двамата на един рожден ден на наша обща позната в Швейцария, там за първи път свирихме. След това заедно с Борис и с един прекрасен цигулар и диригент, който живее също в Швейцария, Дружелюб Янакиев, направихме един проект, нашата група „Джаз комбо“ плюс симфоничен оркестър от Швейцария, с който свирихме освен в Швейцария на няколко места, в зала „България“ дори свирихме, в Русе, Силистра, Разград. С Херберт Крамис, той ми е нов приятел, той пък е близък на Ивайло Ковачев, и сега свирим за първи път. Той абсолютно се „вклини“ по най-добрият начин в нашата компания, прекрасен контрабасист. Вие тази вечер ще усетите колко истински контрабасист е той, защото в джаза има много контрабасисти, които свирят и на бас китари, третират този инструмент по малко по-различен начин, но той, освен че е класически контрабасист, той свири и е изявен джаз музикант. 

В Градски исторически музей-Петрич ще бъде представена уникална по рода си изложба под надслов „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“.

Тя ще бъде открита на 11-ти октомври (петък) от 18 часа, съобщи Магдалена Шимова – експерт „Връзки с обществеността“ в Градски исторически музей-Петрич. 

Авторите на изложбата са вдъхновени от едноименната книга на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. В нея се разказва за изпитанията, на които са подложени еврейско момиченце и неговото семейство по времето на Втората световна война. Семейството оцелява благодарение на помощта на цяла мрежа от хора.

Експозицията, която представя къщата на еврейското семейство, е подредена в залата за гостуващи изложби и ще остане открита за посетители до 11.02.2025 г.

Изложбата по книгата предлага иновати

В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и концертна програма за гостите на събитието, съобщават от общинската администрация.

Тази година отборите, които ще представят цветни картини в небето над площад "20 -ти април" в средногорския град, са от Германия, Франция и Португалия.

Организатор е Община Панагюрище в партньорство с местни компании.

Програмата започва на 20 септември с концерти на Надежда Ковачева и Стойко Шопов, група "Молец" и група Deep Zone Project. "Състезателната програма започва с шоуто на отбора от Франция.

В събота, 21 септември, в музикалната програма ще участват Нонка Маслева, Веси Бонева и Светлин Къслев и Тони Димитрова, а след тях своя пиромюзикъл ще представи отборът на Германия.

В последн

Когато правиш това, което обичаш, можеш да издържиш цял живот. Аз съм един от щастливите хора, които работят, каквото им харесва.

Това каза цигуларят Васко Василев, който участва в откриването на изложба на фотографа Христо Русев във Варна. Експозицията е подредена в галерия „Жар Арт“ и показва кадри от серията „Васко Василев - зад сцена“, издадена в албум през 2020 г. Тази вечер инструменталистът представя в крайморския град новия си проект Vasko & The Violin.

По думите му да имаш всяка вечер концерт в различен град, не е толкова нормално, но е много хубаво. Турнетата го карат да се чувства в добра форма, защото обожава да пътува. Публиката според него е различна във всеки град и държава, но това се дължи не на народността, а на настроението на хората. То не винаги е еднакво и затова няма как музикантът да повтори един и същ концерт два път

ФБР върна открадната картина на Моне на нейните собственици, предаде Ройтерс.

През 1940 г. нацистите конфискуват творба на Клод Моне и седем други произведения на изкуството от Адалберт и Хилда Парлагай, еврейска двойка, принудена да напусне дома си във Виена, след като Австрия е присъединена към нацистка Германия.

След войната Адалберт Парлагай търси безрезултатно картината до смъртта си през 1981 г. Синът му продължава издирването без успех до смъртта си през 2012 г. Но повече от 80 години по-късно в сряда внучките на Парлагай - Хелън Лоу и Франсоаз Парлаги, получиха изчезналия Моне, след като ФБР и британска организация с нестопанска цел откриват картината в САЩ.

"Връщането е акт на справедливост“, каза Ан Уебър, съпредседателка на Комисията за ограбено изкуство в Европа. "Творбата има огромно сантиментално значение за семейството.“

Карти

Актрисата Зоуи Кравиц представя режисьорския си дебют с филма „Мигни два пъти“. Психологическият трилър е вече в кината, съобщават от „Александра филмс“.

В главната роля на милиардера Слейтър Кинг влиза любимецът на дамите – Чанинг Тейтъм. Актьорът е в напълно ново амлоа – потаен, мистериозен и опасен. Партнира му актрисата Наоми Аки, която се превъплъти в певицата Уитни Хюстън в I Wanna Dance With Somebody.

Филмът е създаден от Зоуи Кравиц – дъщерята на музикалната легенда Лени Кравиц и актрисата Лиза Боне, както и годеница на Чанинг Тейтъм. За идеята зад „Мигни два пъти“ звездата от „Дивергенти“ и „Лудия Макс: Пътят на яростта“ споделя: „Исках да покажа колко е абсурдно, когато хор

Какво ще чуе публиката на „Банско джаз фестивал“?

Теодосий Спасов: Има две пиеси, които са написани специално за джаз фестивала, те са на Ивайло Ковачев и на Борис Динев също. Пиесата на Херберт е много хубава балада и за първи път ще бъде изсвирена тук, на джаз фестивала. Аз съм приготвил една пиеса за начало, която се нарича „Четири котки и една луна“. Тази пиеса сме я свирили с Борис и с Ивайло в Швейцария, сега ще я изсвирим в тази формация. И още една моя пиеса, която се казва „Лутаница – лютеница“. Тя е първообразът на по-късно създадения от мен един концерт за кавал, кларинет и симфоничен оркестър, но в този вид никой не я е чувал. Дори и ние за първи път я свирим. 

Този квартет е още едно доказателство, че музиката няма граници, а Вие сте олицетворение – Антарктида, Хималаите… Има ли място, на което мечтаете да свирите или нещата се случват от само себе си?

Теодосий Спасов: Точно така, те се случват вече на моята възраст от само себе си. И предпочитам по този начин да се случват, без аз да си мечтая и да напирам. Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш. Затова просто оставяш времето, обстоятелствата, те да те движат в тоя живот. 

Във вашата музика се съчетават и драматизмът, и спокойствието, и тъгата, по много интересен начин, обаче душата се чувства спокойна, как го постигате, Вие самият ли чувствате тази хармония?

Теодосий Спасов: Музиката е моят свят на свобода, където се чувствам независим. Работя от дете на тази планета Музика и съм свикнал да се чувствам в свои води и спокоен. Когато съм в обятията на музиката, тя ме води, аз също летя чрез нейните криле и няма нужда от притеснение, защото от годни сме близки. 

Когато създавате музика, замисляте ли се как искате да въздействате с нея или тя е израз на това, което в момента чувствате? 

Теодосий Спасов: Разбира се, когато създавам дадена композиция, произведения, мисля какво въздействие то ще окаже, какво внушение има вътре, съдържанието, като отвориш една кутия и видиш изненадата вътре. „Киндер сюрприз“, купуваш си от магазина, отваряш и детето вижда играчка, за която дори не си е мечтало, точно така му се случва да я получи. И при мен пиесите са конструирани вътре така, че публиката, като отвори този „Киндер Сюрприз“, да се очарова и изненада от тази музикална играчка, която се намира вътре.

Винаги да има момент на изненада?

Теодосий Спасов: Винаги, да.

И на наслада?

Теодосий Спасов: Най-вече, да.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.